Jak się pije siemie lniane?

Siemię lniane to niewielkie, płaskie nasienia lnu zwyczajnego o brązowej bądź złotej barwie, jakie w wodzie zdecydowanie wzrastają oraz ograniczają się ogromną ilością śluzu. Siemię lniane ma niezliczone wartości lecznicze oraz wartości wzmacniające, jakie są lubiane od tysięcy lat – len uprawiano w starożytnym Egipcie, Chinach oraz Babilonie blisko 3 tysiące lat p.n.e. Teraz siemię lniane jest dosyć powszechnym elementem diety łatwo dostępnym w wielu sklepach oraz aptekach. Zaciekawienie nim zwiększa fakt, iż siemię lniane klasyfikowane jest do superfoods. Wartości lecznicze siemienia lnianego pochodzą z egzystencji błonnika, lignanów oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Jedna łyżeczka siemienia lnianego zapewnia 3 g błonnika, co stanowi 8-12 proc. rekomendowanej dziennie porcji włókna pokarmowego.

Wskazania

Wykorzystywane jest przy laksacjach bądź zaparciach, natomiast również profilaktycznie, dla zapewnienia odpowiedniej perystaltyki jelit. Zwłaszcza doceniane przy wszystkich nieżytach oraz nadkwasotach, natomiast chociażby wrzodach. Jedzone również w celu dostarczania organizmowi wielu ważnych substancji, jak mikroelementy, i cholina, znajdująca się w lecytynie. Siemię ma wysoką ilość tychże nienasyconych kwasów tłuszczowych, jakie likwidują zbytek tzw. złego cholesterolu z organizmu. Siemię jest także możne w łatwo strawne białka, natomiast zwłaszcza w egzogenne. Dodatkowo jest bardzo możne w tzw. fitohormony, natomiast poprzez to polecane jako preparat wspierający w prewencji nowotworowej. Siemię jedzone jest także w celu podniesienia wilgoci śluzówki, wykorzystywane przy suchym kaszlu.

Jak wypijać siemie lniane?

Żeby wypić siemię lniane, nasienia należy wpierw rozkruszyć w młynku do kawy. Tak powstały proszek może stanowić podstawę do wykonania ukochanych napoi. Dołączając siemię lniane do shake’a warzywnego, lub owocowego wzbogacamy go w kolejne ilości witamin oraz minerałów, natomiast dodatkowo sprawiamy, iż taki napój jest niezwykle zdrowy oraz syty. Można siemię lniane wypijać także w formie wywaru. Rozkruszone ziarenka należy pokryć 1/2 szklanki wody, natomiast potem odłożyć na 10 minut. Po upływie owego momentu wywar stanie się kleisty – to oznacza, iż jest gotowy do zjedzenia.

Siemię lniane na zaparcia

Siemię lniane jest cennym zarzewiem błonnika, więc najodpowiedniejszej broni na kłopot z zaparciami. W 100 gramach artykułu znajduje się ok. 27 g błonnika, przekraczając tymże samym jego minimalną rekomendowaną dawkę, określoną poprzez fachowców do spraw odżywiania na poziomie 25 g na dzień. Włókno żywnościowe to standardowy element odpowiedniej higieny jelit. Dbając o odpowiedni pasaż przewodu pokarmowego, usprawnione jest usuwanie z artykułów gnilnych, trucizn, lub soli żółciowych, jakie w niezwiązanej postaci mogą działać uszkadzająco na błonę śluzową jelit.