Kiełkownica – jak wybrać odpowiednią?

Polskie społeczeństwo coraz większą uwagę poświęca zdrowemu odżywianiu oraz stylowi życia. Zdajemy sobie coraz większą sprawę, jak ważna jest zbilansowana dieta i jaką rolę grają w niej rozmaite witaminy i minerały. Coraz chętniej też zamiast po suplementy diety, sięgamy po bombę witaminową, jaką są kiełki. Do ich hodowli najlepiej używać jest kiełkownicy, jednak wiele osób nadal hoduje je, zwyczajnie używając pojemników, talerzy i innych sprzętów. Jaka jest przewaga kiełkownicy nad innymi rozwiązaniami i jak wybrać tę dla siebie najbardziej odpowiednią?

Kiełkownica — budowa i zasada działania

Kiełkownica jest specjalnym naczyniem lub donicą, w którym hoduje się kiełki. Jest ona najczęściej wielopoziomowa i składa się z dwóch lub trzech tacek, umożliwiających hodowlę kilku rodzajów kiełków albo po prostu większą ilość jednego ich rodzaju. Czasem spotkać można konstrukcja nieco wyższe, składające się z większej ilości tacek.

Kiełkownica musi też zawierać pojemnik na wodę oraz syfon, który odprowadzi jej nadmiar. Co do materiału, może być ona wykonana z plastiku, ale także z ceramiki i szkła.

Jak wybrać kiełkownicę?

Jednym z ważnych przy wyborze kiełkownicy kryteriów powinna być właśnie ilość poziomów i dobrze jest oszacować ilość spożycia kiełków oraz to, czy spożywane będą one tylko przez nas, czy przez inne osoby — na przykład członków rodziny. Zazwyczaj kiełki po wyhodowaniu spożywane są dość szybko, więc najlepiej jest kupić taką, która posiadać będzie przynajmniej 3 poziomy. Poziomy powinno dość łatwo się demontować, gdyż kiełki na każdym z nich podlewa się oddzielnie.

Kiełkownica powinna mieć też jak najwięcej otworów, które zapewnią kiełkom dopływ tlenu. Równie ważne jest to, aby była ona przezroczysta, co umożliwi odpowiednie naświetlenie kiełków.

Jak hodować kiełki?

Kiełki do kiełkownicy najlepiej kupować jest w sklepie ze zdrową żywnością. Znajdują się tam specjalnie wyselekcjonowane nasiona, które wolne będą od szkodliwych substancji chemicznych. Bez względu na miejsce zakupu, nasiona trzeba zawsze przebrać, gdyż zawsze znajdą się wśród nich egzemplarze uszkodzone, zbyt twarde lub przebarwione.

Po dokonaniu selekcji, nasiona trzeba przepłukać pod bieżącą wodą, a najlepiej namoczyć je. Po wrzuceniu do kiełkownicy trzeba je podlać. Każdy poziom podlewany jest oddzielnie. Kiełkownicy nie ustawiamy w pełnym słońcu. Najlepszy będzie półcień, a optymalna temperatura dla ich wzrostu to 18-22 stopnie. Po zapewnieniu im możliwie najlepszych warunków kiełki powinny być gotowe po 4-5 dniach.

Kiełkownica i kiełki to jedna z lepszych inwestycji związanych ze zdrowiem. W niezwykle niskiej cenie można bowiem zasilić organizm naturalnymi witaminami, których cena będzie o wiele niższa od suplementów, a ze względu na naturalność pochodzenia, witaminy z nich będą łatwo przyswajalne.